Panele do grzania wody, czyli fotowoltaika do CWU

fotowoltaika do cwu oze projekt

Fotowoltaika to w dużym skrócie wytwarzanie własnego prądu. Co ciekawe, energię ze Słońca można także wykorzystywać do generowania ciepła, co umożliwiają kolektory słoneczne, które głównie funkcjonowały jako metoda na ogrzewanie wody. Jest to jednak rozwiązanie skomplikowane i awaryjne. Dobrą alternatywę stanowi wykorzystywanie modułów fotowoltaicznych. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak działa fotowoltaika do CWU.

Spis treści:
  1. Fotowoltaika do ogrzewania wody – ile to kosztuje?
  2. Fotowoltaika tylko do CWU się nie opłaca
  3. Dlaczego moduły PV są lepsze do ogrzewania wody niż kolektory słoneczne?
  4. 2021 rok to dobry czas na inwestycję w fotowoltaikę

Fotowoltaika do ogrzewania wody – ile to kosztuje?

Koszt instalacji fotowoltaicznej do ogrzewania wody zależy od kilku czynników. Znaczenie ma tu oczywiście rozmiar całego bojlera. Wielkość i moc fotowoltaiki nie musi być duża – wystarczy dosłownie kilka paneli fotowoltaicznych. Do ceny zestawu należy także doliczyć sterownik, który będzie podłączony do grzałki w bojlerze. Rynkowe ceny za fotowoltaikę do CWU, gdzie zapotrzebowanie dzienne wynosi 6 kWh energii, oscylują w granicach 9 000 – 10 000 zł (mowa tu o koszcie już z montażem i gwarancją).

Największym plusem takiego rozwiązania jest prostota systemu – niewiele elementów może ulec awarii, a w przypadku usterek bardzo łatwo zlokalizować uszkodzenie danego komponentu instalacji. Z drugiej strony, gdy warunki do wytwarzania prądu z energii słonecznej są bardzo dobre (np. słoneczne dni), CWU będzie gotowa w bardzo krótkim czasie. Grzałka się wyłączy, a energia z pochodząca z modułów fotowoltaicznych po prostu się marnuje.

Fotowoltaika tylko do CWU się nie opłaca

Jak już wcześniej wspomniano, przy dobrych warunkach do produkcji prądu, gdy moduły wykorzystujemy tylko do grzania wody, marnujemy potencjał energetyczny. Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest fotowoltaika, która może zasilić energią nie tylko grzałkę w bojlerze, ale także inne sprzęty, oświetlenie itd. W większości przypadków lepiej będzie dołożyć więcej modułów i nie marnować energii, która drastycznie obniża rachunek za prąd.

W przypadku takiej instalacji rolę sterownika przejmuje inwerter, która zamienia prąd stały na prąd przemienny. Falownik jest obok modułów jednym z najważniejszych komponentów całej instalacji. Może zostać zaprogramowany w taki sposób, aby uruchamiał grzałkę w bojlerze tylko w określonych momentach, np. aby pierwsze kW wyprodukowane przez instalację zostały przeznaczone na ogrzanie wody. Gdy osiągnie ona docelową temperaturę, kolejne wartości energii elektrycznej zasilą pozostałe urządzenia. Na rynku dostępne są już najnowocześniejsze inwertery Hypontech, które cechuje m.in. cicha praca na poziomie 20-25 dB, wysoka wydajność o wartości 98,2% oraz możliwość kontrolowania produkcji prądu poprzez wygodne systemy monitorujące – platformy internetowe i aplikacje mobilne.

Dlaczego moduły PV są lepsze do ogrzewania wody niż kolektory słoneczne?

Fotowoltaika czy solary? Z pewnością niejedna osoba, która myśli o alternatywnych sposobach ogrzewania wody, zadawała sobie to pytanie. Może to być zaskakujące, ale panele fotowoltaiczne to dużo lepsze rozwiązanie niż kolektory słoneczne. Te ostatnie do prawidłowego działania potrzebują temperatury minimalnej powyżej 0 stopni Celsjusza, a najwydajniej działają w bardzo wysokich temperaturach. Może to być dużym problemem, szczególnie w okresie zimowym.

Moduły fotowoltaiczne spokojnie poradzą sobie z ujemnymi temperaturami. Warto także wiedzieć, że mróz i bezchmurna, słoneczna pogoda to idealne warunki do produkcji własnej energii elektrycznej. Panele PV mogą wtedy pracować najefektywniej, ponieważ  nie nagrzewają się w takim stopniu jak w czasie, gdy panują upały.

Jak już wcześniej wspomniano, wysoka temperatura sprzyja działaniu solarów. Jest tu jednak jedno “ale” – mogą podgrzewać wodę zbyt mocno, co niekiedy skutkuje wrzeniem całego układu. Dodatkowo sama konstrukcja systemu z wykorzystaniem tych komponentów to dużo rozmaitych elementów, które wymagają regularnych prac serwisowych i konserwacyjnych.

2021 rok to dobry czas na inwestycję w fotowoltaikę

Fotowoltaika gwałtownie zyskuje na popularności wynika to z wielu czynników, jednak głównym powodem jest sytuacja energetyczna w Polsce. Ze względu na podwyżki prądu i wprowadzenie opłaty mocowej, osoby fizyczne i przedsiębiorcy szukają alternatywnych rozwiązań, które pozwolą im zminimalizować negatywne skutki nowych stawek energii elektrycznej.

Instalacja fotowoltaiczna umożliwia generowanie własnego prądu i wykorzystywanie go na potrzeby własnego domu, gospodarstwa rolnego czy firmy. Dzięki takiemu rozwiązaniu można drastycznie ograniczyć kwotę rachunku za energię elektryczną. Wyeliminowanie z faktury opłat za energię czynną (ich wysokość jest zależna od ilości zużytych kWh) skutkuje koniecznością zapłaty jedynie opłat stałych (dla domów jednorodzinnych to kilkanaście złotych miesięcznie). Fotowoltaiką powinny zainteresować się w szczególności przedsiębiorcy, którzy przecież w samym 2021 r. będą musieli opłacić 80% z 4,5 mld z tytułu opłaty mocowej.

Dodatkową korzyścią będzie także zainwestowanie w inne formy OZE, gdzie coraz większym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła. W przypadku połączenia jej z instalacją fotowoltaiczną budynek będzie ogrzewany niemal zerowym kosztem. Warto także wspomnieć o magazynach energii, które pozwalają na przechowywanie nadwyżek prądu wyprodukowanego przez fotowoltaikę bez wysyłania ich do zakładu energetycznego i odbierania 80% lub nawet 70% kWh.

 

Prześlij nam swój numer telefonu, odezwiemy się do Ciebie i przedstawimy najkorzystniejsze rozwiązanie dla Twojego domu.

DZIĘKUJEMY ZA SKORZYSTANIE Z FORMULARZA!
W NAJBLIŻSZYM CZASIE SKONTAKTUJEMY SIĘ Z PAŃSTWEM

Call Now Button