Fotowoltaika – jak nie dać się oszukać?

fotowoltaika oze projekt

Na rynku fotowoltaicznym nie brakuje firm, których jakość usług pozostawia wiele do życzenia – począwszy od doboru komponentów, na montażu kończąc. Jak ustrzec się przed fuszerką? Przeczytaj nasz mini przewodnik i wybierz rozsądnie!

Fotowoltaika – zrób to sam?

Twój przyjaciel postanowił kupić samochód. Nowe BMW X1. Ma uzbieraną wystarczającą kwotę. Jednak w drodze do salonu, skręcił w boczną uliczkę. Zadzwonił do Ciebie, bo zobaczył w internecie ciekawą reklamę… Zestaw do zrobienia BMW X1 – silnik, koła, układ kierowniczy, trochę blachy do wyklepania, żarówki do kierunkowskazów, białą tapicerkę na metry, lusterka…

Przyjaciel chciałby, żebyś razem z nim złożył to auto. Jest warunek. Samochód ma wyglądać jak nowy i zachowywać się jak nowy. Ma mieć takie same osiągi jak nowy. Acha i oczywiście BMW ma objąć wasze auto swoją gwarancją. To co, uda się?

Pomysł oderwany od rzeczywistości? Tak. Chociaż w branży fotowoltaicznej wciąż część firm oferuje nieświadomym klientom „gotowe zestawy” do złożenia instalacji fotowoltaicznej. Na co trzeba uważać?

1. „Mam tu takie różne sprzęty, coś się na pewno przyda”

Wertując internetowe aukcje dotyczące fotowoltaiki, klient spodziewa się, że są tam oferowane kompletne instalacje – „zamów, odbierz, włącz”. W zamian otrzymuje zestaw różnych urządzeń, zupełnie niedostosowanych do konkretnych potrzeb i warunków jakie ma na dachu/gruncie. W końcu dobór komponentów instalacji powinien się odbywać po audycie wykonanym u klienta.

A zatem czy oferowane w opisie ogłoszenia „zabezpieczania AC/DC” zawierają wyłącznik nadprądowy? Czy trzeba dokupić skrzynki rozdzielcze? A szpilki do uziemiania? Prawda jest taka, że jeśli nie ma czegoś w opisie ogłoszenia, to zakup dodatkowych elementów spada na klienta… Dobrze, ale skąd klient ma wiedzieć, co powinna zawierać kompletna instalacja? Pseudo-sprzedawcy zalecają „doczytać sobie w internecie”… Prawdziwi instalatorzy sami oceniają, co jest potrzebne i dostarczają wymagany sprzęt na miejsce inwestycji.

2. „Do bramy i się nie znamy”

Gwarancja i certyfikaty, to podstawowe dokumenty, wystawiane przez producenta, na mocy których mamy prawo zareklamować dany produkt lub żądać usunięcia jego wady.

Czy kupując używane moduły otrzymujemy gwarancję? Nie. Czy instalacja źle zamontowana, przez osoby niemające stosownych uprawnień, podlega gwarancji? Nie. Jeśli naprawiasz samochód samodzielnie, traci swoją gwarancję. Podobnie ze sprzętem RTV. Tak samo z fotowoltaiką.

Kupując instalację od niesprawdzonego sprzedawcy, oferującego sprzęt w podejrzanie niskiej cenie i niewiadomego pochodzenia, masz jedną gwarancję w razie problemów – „do bramy i się nie znamy”.

3. „Jest ryzyko, jest zabawa”

Inwertery powodujące, że możesz dwukrotnie zwiększyć liczbę paneli na dachu? Instalacja kładziona pół metra poza krawędzią dachu? Panele fotowoltaiczne bez optymalizacji kładzione na pięciu połaciach dachu?

Wszystko można. Ale czy będzie właściwie działać? Niekoniecznie. Każdy z nas lubi czasem dreszczyk ryzyka. Pytanie czy chce się go czuć przy realizacji inwestycji, mającej bezpiecznie działać przez kolejne dziesięciolecia i kosztującej kilkanaście tysięcy złotych.

4. „Przyłącz pan sobie sam”

Kupując instalację fotowoltaiczną od sprawdzonego wykonawcy, powinieneś wymagać obsługi w zakresie przyłączenia instalacji do sieci i załatwiania formalności w urzędach. Co przez to zyskujesz? Czas i spokój. Czyli godziny spędzone na kursowaniu do zakładu energetycznego, do urzędu gminy, do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej…

Założenie instalacji, to dopiero początek. Tylko poprawne załatwienie formalności spowoduje, że będziesz mógł korzystnie rozliczać produkowaną przez siebie energię lub korzystać z ulg przewidzianych przepisami. Kupując sprzęt fotowoltaiczny „na sztuki”, przez serwis aukcyjny czy ogłoszeniowy bez „żywego” kontaktu ze sprzedawcą, jesteś zdany sam na siebie.

Czym się zatem sugerować, wybierając wykonawcę instalacji fotowoltaicznej?

Nie wierz, że można otrzymać bardzo dobry produkt w cenie zdecydowanie poniżej rynkowej. Bo nie można. II Ufaj sobie, jeśli czujesz, że jakaś oferta jest „zbyt piękna by mogła być prawdziwa”. III Przede wszystkim bierz pod uwagę opinie członków rodziny i znajomych, którzy już mają(!) założoną instalację. IV Filtruj komentarze internetowe – rozmawiaj z ludźmi naprawdę użytkującymi instalacje, a nie anonimowymi kontami, prowadzonymi przez osoby nieposiadające instalacji/wiedzy/doświadczenia w tym temacie. V Proś o referencje, odwiedzaj klientów danego wykonawcy. Warto powierzyć inwestycję sprawdzonej firmie. Tylko tyle i aż tyle.

Zachęcamy do kontaktu z nami. Umów się na bezpłatne spotkanie z naszym doradcą. Porozmawiamy o fotowoltaice, która poza oszczędnościami da Ci komfort, spokój i bezpieczeństwo.
 
Call Now Button