Dofinansowanie do wymiany pieca w Warszawie – otrzymaj 90% dotacji

pompa ciepła dofinansowanie oze projekt

Warszawski program dotacji na inwestycje ekologiczne umożliwia otrzymanie dofinansowania m.in. na pompę ciepła, podłączenie do sieci kanalizacyjnej, usunięcie azbestu czy zbiorniki i urządzenia retencyjne. Można dostać nawet 90% kosztów inwestycji! Trzeba się jednak spieszyć, ponieważ zostało niewiele czasu.

Spis treści:

 1. Dofinansowanie do wymiany pieca – do kiedy złożyć wniosek?
 2. Gdzie wysłać formularz o dotację do wymiany pieca?
 3. Jak wygląda wniosek o warszawską dotację na pompy ciepła?
 4. Korzyści płynące z wymiany kopciucha na pompę ciepła

Do kiedy można składać wniosek o dofinansowanie do wymiany pieca?

Choć dofinansowanie na wymianę „kopciucha” na pompę ciepła można składać nawet do 31 grudnia 2022 roku, w kolejnych latach kwota dotacji będzie coraz niższa. W 2020 roku wnioskodawcy mieli możliwość otrzymania 100% wysokości dofinansowania kosztów wymiany.

pompa ciepła i falownik

2021 rok to nieco niższa kwota dotacji, choć nadal zachęca do złożenia wniosku. Aktualnie można otrzymać do 90% wysokości finansowania. Warto jednak wiedzieć, iż jeśli planujemy zrealizowanie inwestycji właśnie we wcześniej wspomnianym okresie 12 miesięcy, musimy złożyć wniosek najpóźniej do 31 marca 2021 roku. Po tym czasie próg dotacyjny zmniejsza się “tylko” do 70%.

Warto także wspomnieć, iż w ramach programu można otrzymać środki na inne odnawialne źródła energii. Mowa tu o fotowoltaice, ale także kolektorach słonecznych czy turbinach wiatrowych. Istnieje szansa na wyższe kwoty dotacji, lecz pod jednym warunkiem – zaimplementowane instalacje OZE muszą współpracować z nowym źródłem ogrzewania domu. Co więcej, wnioskodawcy mają także możliwość zyskania dodatkowej dotacji na modernizację lub wykonanie instalacji centralnego ogrzewania oraz instalacji ciepłej wody użytkowej.

Dofinansowanie do wymiany pieca na pompę ciepła w Warszawie – gdzie złożyć wniosek?

Wnioski o dotację na pompę ciepłą można składać na kilka sposobów:

 • przez e-mail – należy wypełnić formularz i przesłać skan na adres dotacje.bopipk@um.warszawa.pl
 • tradycyjną pocztą – wypełniony wniosek wystarczy przesłać na adres:
  Urząd m.st. Warszawa
  Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej
  ul. Kredytowa 3
  00-056 Warszawa
 • za pośrednictwem infolinii, dostępnej pod numerem telefonu 22 325 96 06. Specjaliści dostępni są w godzinach 8:00-16:00 od poniedziałku do piątku.
 

Jeśli masz obawy związane z poprawnym wypełnieniem wniosku o dotację na wymianę kopciucha, nie musisz się martwić –  w OZE Projekt pomagamy naszym inwestorom w uzupełnieniu formularza o odpowiednie dane.

Jak wygląda wniosek o warszawską dotację na pompy ciepła?

Wniosek o dofinansowanie w Warszawie można podzielić na kilka głównych części. W dokumencie znajdziemy następujące sekcje:

 1. informacja o wnioskodawcy – dane osobowe i kontaktowe, wraz z adresem zamieszkania, danymi kontaktowymi czy formą prawną osoby ubiegającej się o dotację. W tym miejscu należy także wpisać numer konta bankowego, na które ma być przekazana przyznana kwota.
 2. informacja o inwestycji – rodzaj inwestycji (wraz z planowanym zakresem realizacji). W przypadku pompy ciepła należy wpisać moc liczoną w kW. Dla fotowoltaiki będzie to liczba modułów oraz moc instalacji. Dodatkowo sekcję należy uzupełnić o informacje dotyczące miejsca inwestycji, oraz informacji o nieruchomości, w której będzie realizowane przedsięwzięcie (np. dom jednorodzinny). Ważne jest także zaznaczenie, jakie źródła ciepła zostaną zlikwidowane, planowaną datę realizacji inwestycji oraz stan prawny nieruchomości. Na końcu należy podać informację, czy wnioskodawca może odliczyć od kosztów inwestycji podatek od towarów i usług (VAT).
 3. załączniki do wniosku – m.in. fotografie kotłów lub palenisk na paliwo stałe albo olej opałowe, które mają być wymienione na pompę ciepła lub inne ekologiczne źródło energii czy zgoda właściciela lub współwłaścicieli nieruchomości na realizację inwestycji.
 

Dokument należy własnoręcznie podpisać. Wniosek o dotację na pompy ciepła w Warszawie w formacie PDF możesz pobrać pod tym adresem – formularz dofinansowania na wymianę pieca.

Dlaczego warto wymienić kopciucha na pompę ciepła?

Pompa ciepła to nowoczesna, tania i ekologiczna forma ogrzewania domu. Urządzenia tego typu wykorzystują odnawialne źródła energii, np. to pochodzące z powietrza lub gruntu do ogrzania danego budynku. Szczególnie polecanym rodzajem jest powietrzna pompa ciepła, a to ze względu na niższy koszt instalacji i brak konieczności wykonywania odwiertów. Taka pompa może zostać zamontowana zarówno w systemie SPLIT i MONOBLOK. Warto już teraz wymienić źródło ciepła na bardziej ekologiczne, także ze względu na ustaw antysmogową (obowiązek likwidacji wysokoemisyjnych kotłów i pieców).

Pełnię potencjału i korzyści płynących z pompy można odkryć w połączeniu z fotowoltaiką. Dzięki pracującej instalacji fotowoltaicznej możemy ogrzewać dom niemal bezkosztowo. Moduły PV pozyskujące energię ze Słońca produkują prąd, którego ilość powinna pokrywać zapotrzebowanie na energię elektryczną w ciągu roku. Jeśli ten warunek zostanie spełniony, miesięczna faktura za prąd będzie wynosić średnio kilkanaście złotych miesięcznie (dla gospodarstw domowych). Wynika to z faktu, iż opłaty za energię można podzielić na koszty stałe (ich wysokość jest taka sama) i zmienne (zależne od zużytych kWh). Gdy zainwestujemy w fotowoltaikę, nie zużywamy prądu pochodzącego od zakładu energetycznego, a płacimy jedynie opłaty stałe.

Instalacje fotowoltaiczne kojarzymy głównie z dachami, choć fotowoltaika na gruncie także może z powodzeniem dostarczać energię elektryczną do budynku. W naszych realizacjach wykorzystujemy tylko najlepsze komponenty, począwszy od najwydajniejszych paneli fotowoltaicznych, na sprawdzonych i wytrzymałych zabezpieczeniach AC/DC kończąc. Dodatkowo niedawno do oferty wprowadziliśmy innowacyjne falowniki Hypontech.

Chcesz wiedzieć więcej o korzyściach z dofinansowania i pompy ciepła? Wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w ciagu 24 godzin. 
Call Now Button