Dofinansowanie do pompy ciepła – jak się o nie ubiegać?

pompa ciepła dofinansowanie oze projekt

Polski rząd chętnie promuje działania związane z redukcją smogu i odnawialnymi źródłami energii np. instalacją pomp ciepłą. Dlatego też w ramach II edycji programu “Czyste Powietrze” możesz otrzymać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych dotacji, jeśli wybierzesz ekologiczną alternatywę dla konwencjonalnych metod ogrzewania domu. Jak ubiegać się o to dofinansowanie do pompy ciepła?

SPIS TREŚCI:

    1. Dofinansowanie do pomp ciepła w ramach programu “Czyste Powietrze”
    2. Warunki dofinansowania do pomp ciepła
    3. Pomożemy Ci zdobyć dotację na pompę ciepła

Najpopularniejsze dofinansowanie do pompy ciepła

Czyste Powietrze” to jeden z największych programów promujących wymianę źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne. Jego podstawowym celem jest poprawa jakości powietrza wokół nas i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, o których cały czas mówi się głośno.

Za tą formą dofinansowania stoi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem – nie dziwi więc fakt, iż w październiku 2020 roku uruchomiono II nabór wniosków. Dodatkowo nowa edycja “Czystego Powietrza” umożliwia ubieganie się o wyższe dofinansowanie do pompy ciepła tym osobom, których dochody są na stosunkowo niskim poziomie. A warto złożyć wniosek, ponieważ dotacja w zwiększonej wysokości może wynieść nawet 37 000 zł!

Jednym z warunków otrzymania dofinansowania jest montaż pompy ciepła wskazanej na liście urządzeń ZUM. Jest ona stale aktualizowana. Znajdują się na niej różne rodzaje pomp ciepła. Nawet jeśli dany model nie figuruje w zestawieniu a spełnia wymagania programu, nadal istnieje szansa na uzyskanie dofinansowania.

Dofinansowanie do pomp ciepła – warunki podstawowe

Aby uzyskać dotację na pompę ciepła, należy najpierw spełnić kilka wymagań. Do skorzystania z programu uprawnieni są:

  • właściciele lub współwłaściciele budynków jednorodzinnych,
  • właściciele lub współwłaściciele wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą (np. domy “bliźniaki”).

Kolejnym ważnym warunkiem umożliwiającym otrzymanie dofinansowania jest związany z bezpośrednio z kwestią dochodów. W przypadku dotacji do pierwszego progu tj. do 25 000 zł roczny dochód wnioskodawcy nie może przekraczać 100 000 zł. Kwota świadczenia w zwiększonej wysokości (maksymalnie 32 000 zł) została wprowadzona z myślą o mniej zamożnych wnioskodawcach. W tym przypadku przeciętny miesięczny dochód nie może przekraczać:

  • 1 400 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym,
  • 1 960 zł dla gospodarstw jednoosobowych.

Dodatkowo jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, przychód nie może przekraczać 30 minimalnych wynagrodzeń za pracę – w innym wypadku dotacja w zwiększonej wysokości nie przysługuje.

WAŻNE! W programie “Czyste Powietrze” można otrzymać dodatkowe 5 000 zł (zarówno w pierwszym, jak i drugim progu) na fotowoltaikę. Stąd maksymalna kwota 37 000 zł.

Warto także wspomnieć o tym, że wsparcie można otrzymać na projekty zakończone, w trakcie realizacji lub te, które jeszcze się nie rozpoczęły. Należy jednak pamiętać, że w rozliczeniu uwzględnia się koszty poniesione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku i nie wcześniej niż 15.05.2020 r. Montaż pompy ciepła należy skończyć w terminie do 30 miesięcy od daty złożenia wniosku o dofinansowanie.

Dofinansowanie do pompy ciepła – zdobędziemy je dla Ciebie!

Choć w teorii ubieganie się o dofinansowanie do pomp ciepła może być proste, rzeczywistość często weryfikuje takie założenia. Wnioski o dotacje na stosunkowo duże kwoty muszą być szczegółowe, co może utrudniać jego poprawne wypełnienie. Dodatkowo na uzyskanie pieniędzy z Programu należy poświęcić czas. Każdy, kto choć raz musiał załatwić jedną ze spraw urzędowych wie, że niekiedy cały proces jest skomplikowany i staje się źródłem frustracji.

OZE Projekt to jedna z tych firm, która dba o swoich inwestorów. Dlatego też jeśli skorzystasz z naszych usług, nie musisz martwić się o kwestię ubiegania się o dofinansowanie na pompę ciepła czy fotowoltaikę – zrobimy to za Ciebie! Pomagamy inwestorom w otrzymaniu zarówno dotacji, jak i wszelkiego rodzaju ulg. Nie tylko jeśli chodzi o program “Czyste Powietrze”, ale też “Zlikwiduj Kopciucha” (Warszawa), ulgę termomodernizacyjną, ulgę w podatku rolnym, “Mój Prąd” czy ulgę inwestycyjną.

Call Now Button