Będą zmiany w programie „Czyste Powietrze”!

czyste powietrze oze projekt

Fot.: Kancelaria Premiera / Twitter

 

Ministerstwo klimatu zapowiedziało zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Wynika to z niskiej efektywności jego obecnego formatu. Po zmianach, uzyskanie dofinansowania ma być znacznie prostsze. Petenci nie będą również musieli mierzyć się z masą dokumentów, które trzeba złożyć, aby otrzymać środki na inwestycję.

We wrześniu 2018 roku ruszył nabór wniosków w programie „Czyste Powietrze”. Jego głównym założeniem była poprawa efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych z wykorzystaniem przestarzałych źródeł ciepła oraz niskiej jakości paliwa.

Niestety, choć program jest bardzo dobrym pomysłem, to część chętnych do skorzystania z niego, narzekała na formułę składania wniosków. Co było tego przyczyną? Czasami na odpowiedź z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz jego wojewódzkich oddziałów, trzeba było czekać nawet pół roku, zamiast niespełna trzech miesięcy.

Program „Czyste Powietrze” będzie działał sprawniej

W związku z problemami, z jakimi borykał się program, zostaną wprowadzone do niego zmiany, zapowiedzieli Premier Mateusz Morawiecki, minister klimatu Michał Kurtyka, a także Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Co dokładnie zmieni się w programie? Kancelaria Premiera przedstawiła dziesięć najważniejszych zmian w programie „Czyste Powietrze”:
  1. Uproszczenie zasad przyznawania dotacji
  2. Skrócenie czasu rozpatrywania wniosków do 30 dni
  3. Uproszczenie wniosku o dotację
  4. Wprowadzenie możliwości składania wniosków online w serwisie gov.pl
  5. Włączenie do programu sektora bankowego, który jest źródłem finansowania uzupełniającego i pomostowego
  6. Włączenie w program jednostek samorządu terytorialnego (gmin)
  7. Integracja z programem
  8. Powiązanie wysokości dotacji z efektem ekologicznym
  9. Dotacje dla tych, którzy wymienili już źródło ciepła
  10. Możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych (a nawet zakończonych)
OZE Projekt z kompleksową obsługą klienta

OZE Projekt słynie ze swojej kompleksowej obsługi klienta. Firma wykonuje nie tylko instalacje, ale również wspiera inwestorów w załatwieniu wszystkich formalności. Chodzi m.in. o kontakt z zakładem energetycznym w celu wymiany licznika na dwukierunkowy, ale przede wszystkim o otrzymanie dodatkowych środków z programów rządowych, takich jak „Mój Prąd” czy właśnie „Czyste Powietrze”.

 
Call Now Button