Czym charakteryzują się niskoemisyjne domy energooszczędne?

Domy energooszczędne niskoemisyjne oze projekt

Niskoemisyjne domy energooszczędne spełniają podwójną rolę – z jednej strony pozwalają na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji, a z drugiej zastosowane rozwiązania funkcjonują z korzyścią dla środowiska. Wyjaśniamy, jakie cechy posiada energooszczędny dom i czym różni się od pasywnego. Sprawdź, czy warto wprowadzić energooszczędne rozwiązania do swoich czterech kątów i jak to zrobić!

SPIS TREŚCI:
  1. Czym charakteryzują się niskoemisyjne domy energooszczędne?
  2. Jaka jest różnica między domem pasywnym a energooszczędnym?
  3. Koszt niskoemisyjnego domu energooszczędnego
  4. Odnawialne źródła energii – czy warto w nie inwestować?

Dom energooszczędny, czyli jaki?

Niskoemisyjny dom energooszczędny to dom, w którym zastosowane technologie nie tylko działają w zgodzie ze środowiskiem, ale funkcjonują również z korzyścią dla naszego portfela – przykładem niech będzie tu zyskująca na popularności tzw. fotowoltaika. Budowle tego typu, jak wskazuje sama nazwa, pozwalają na efektywne oszczędzanie energii, a w szczególności elektrycznej. W przypadku niskoemisyjności chodzi tu przede wszystkim o ograniczenie (a nawet całkowite wyeliminowanie) produkcji CO2 będące skutkiem ogrzewania domu “kopciuchami” (warto wspomnieć, że zamieniając go na przyjazne środowisku rozwiązania, możesz otrzymać dofinansowanie na pompę ciepła.

W energooszczędnym budownictwie prym wiodą metody z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, czyli wcześniej wspomniane instalacje fotowoltaiczne wraz z pompami ciepła. Duże znaczenie ma tu także konstrukcja budynku, która powinna zapewniać jak najmniejszą utratę energii poprzez komory zewnętrzne. Sama bryła musi być na tyle zwarta, aby zawierała jak najmniej narożników i załamań, które mają duży wpływ na stratę energii. O utracie ciepła przez przegrody  informuje współczynnik U. Przyjmuje się, że dla domów energooszczędnych dla ścian konstrukcji nie powinien on być wyższy niż 0,2 0,2 W/(m²·K). Warto zaznaczyć, że większe znaczenie mają formy uszczelnienia niż to, jakich materiałów użyto do budowy.

Na niskoemisyjny dom energooszczędny składa się tak naprawdę wiele elementów, które razem tworzą dobrze przemyślaną, przyjazną dla środowiska i tanią w utrzymaniu konstrukcję. Mowa tu nie tylko o odpowiedniej wentylacji czy konstrukcji domu w ogóle i zastosowanych metodach pozyskiwania energii, ale również wyposażeniu. Przykładem niech będą tutaj żarówki energooszczędne, sprzęt AGD klasy A+++ czy odpowiednie okna. Dlatego nawet jeśli mieszkamy w bloku, istnieje możliwość zastosowania rozwiązań dla domów oszczędzających energię.

Różnice między niskoemisyjnym domem energooszczędnym a pasywnym

Choć na pierwszy rzut oka domy pasywne i energooszczędne są tym samym, w rzeczywistości widoczna jest tu wyraźna różnica. Na pierwszy plan wysuwa się zapotrzebowanie na energię do ogrzewania pomieszczeń w stosunku rocznym. Dla domów pasywnych jest ono bardzo niskie w porównaniu do domu energooszczędnego i zwykle nie przekracza 15 kWh/m2, a w przypadku energii pierwotnej to nieco ponad 100 kWh/m2.  Energooszczędne domy “potrzebują” wprawdzie więcej energii, jest to jednak nadal rozwiązanie bardziej opłacalne, niż budynki pozyskujące energię i konsumujące ją tradycyjnymi metodami.

Z drugiej strony cechą wspólną tych dwóch rodzajów konstrukcji jest wcześniej wspomniana prostota – unikanie załamań i czy innych elementów, które mogłyby utrudnić ocieplenie i skutkowałyby “niepotrzebną” utratą energii. Dlatego jeśli chcemy mieszkać w domu pasywnym lub energooszczędnym, musimy pogodzić się np. z brakiem balkonu.

Jedną z ważnych kwestii dla domów pasywnych jest zagadnienie ogrzewania pomieszczeń. W przypadku tych konstrukcji tak naprawdę założeniem jest niemal całkowite wyeliminowanie potrzeby ocieplenia miejsca do życia. Jeśli już zachodzi taka konieczność  to funkcję systemu grzewczego powinna przejąć wentylacja. Powietrze przez nią przechodzące może być ocieplane pompą ciepła lub nagrzewnicą powietrza.

Ile kosztują niskoemisyjne domy energooszczędne?

Koszt budowy domu energooszczędnego zależy od wielu czynników. Ze względu na zastosowane technologie niskoemisyjny budynek energooszczędny będzie jednak droższy od domu tradycyjnego. Pomimo tego, wraz ze wzrostem popularności OZE i ekologii na przestrzeni kilku lat, różnica w cenie między budownictwem tradycyjnym a energooszczędnym  i niskoemisyjnym maleje. 

Z drugiej strony wyższe koszty wynikające z samego wybudowania domu po pewnym czasie się zwrócą, ponieważ korzystanie z odnawialnych źródeł energii oraz niższe zapotrzebowanie energetyczne poskutkuje niższymi rachunkami np. za prąd czy ogrzewanie. Dodatkowo, jeśli w projekcie uwzględnimy magazyn energii, możemy uniezależnić się energetycznie od dostawcy – wtedy przerwy w dostawie prądu nie będą stanowić problemu, co z pewnością docenią osoby pracujące zdalnie.

Warto także wspomnieć o tym, iż w przypadku budowy domu energooszczędnego możemy uzyskać dofinansowanie, co jeszcze bardziej przemawia za korzyścią tego rozwiązania. Dodatkowo, szczególnie w Europie, zauważalna jest tendencja do pochylaniu się ku OZE. Bardzo prawdopodobne, że energooszczędne budownictwo w znacznej mierze wyprze to tradycyjne.

Czy warto inwestować w odnawialne źródła energii do domu?

Ze względu na szereg korzyści płynących z energooszczędności, warto przemyśleć wprowadzenie ich do własnych czterech kątów. Możemy zacząć od zamiany sprzętu AGD na ten o lepszej klasie, wyposażenie mieszkania w energooszczędne żarówki czy wymianę profili okiennych. Jednak największe różnice będą zauważalne dopiero wtedy, jeśli zdecydujemy się na bardziej śmiałe kroki np. pozyskiwanie energii ze słońca poprzez instalację fotowoltaiczną. Co więcej,  jeśli chcemy tanio ogrzewać dom, możemy zainstalować pompę ciepła. Należy jednak pamiętać, aby przed wyborem paneli do naszego domu zapoznać się z parametrami modułów PV
Call Now Button