Cena fotowoltaiki, czyli ile trzeba zapłacić za własną elektrownie?

cena fotowoltaiki

Wiele osób zastanawia się, jaka jest cena fotowoltaiki. W tym materiale spróbujemy Wam powiedzieć nieco więcej, na temat kosztów zakupu i montażu własnej elektrowni słonecznej. Wyjaśnimy od czego to zależy i na co zwrócić uwagę. 

Jaka jest cena fotowoltaiki?

Jednym z głównych kryteriów jakie mają wpływ na ostateczną decyzję inwestora jest cena fotowoltaiki. Od czego ona zależy? Składowych kosztów, jakie będzie trzeba ponieść jest wiele. Jednym z elementarnych części ceny są komponenty. Moduły, falownik, konstrukcja czy przewody i zabezpieczenia od najlepszych firm są droższe od budżetowego sprzętu, którego jakość pozostawia wiele do życzenia. Czy warto jednak oszczędzać na elementach instalacji fotowoltaicznej? Według nas nie. Tym bardziej, że gwarancja na uzysk z modułów to 25 lat, więc przynajmniej przez tyle czasu instalacja będzie pracowała. Dobrze byłoby zatem, aby był to jak najbardziej owocny okres. Na cenę fotowoltaiki wpływają również inne czynniki. Są to między inny ekipy monterskie. Jeśli dana firma posiada własnych wykonawców, to koszt instalacji może być nieco wyższy. Warto jednak podkreślić, że jakość wykonania takiej instalacji będzie zdecydowanie wyższa.

Jak obniżyć cenę fotowoltaiki?

Czy istnieje skuteczny sposób na obniżenie ceny fotowoltaiki? Tak! Można to zrobić dzięki licznym dofinansowaniom oraz ulgom. Jednym z najpopularniejszych dofinansowań jest program Mój Prąd. Dzięki niemu można uzyskać pięć tysięcy złotych na elektrownie o mocy 2-10 kW. Jeśli chodzi o inne fory obniżające cenę fotowoltaiki, to inwestorzy mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej lub na przykład z ulgi w podatku rolnym. W tym przypadku trudno jednak mówić o konkretnych kwotach, które można uzyskać. Wynika to z faktu, że wysokość ulgi uzależniona jest od uzyskanego dochodu. Co ciekawe, dofinansowanie na fotowoltaikę można również uzyskać z programu „Czyste Powietrze”. Choć jest on dedykowany inwestorom zainteresowanym głównie rozwiązaniami cieplnymi, to montując na przykład pompę ciepła, dofinansowanie można uzyskać również na instalację PV. Warto dodać, że istnieje również wiele innych dofinansowań przygotowywanych przez samorządy, dla mieszkańców swojej gminy. Informacje na temat tego czy są one również w Twoim miejscu zamieszkania, uzyskasz we właściwym dla siebie urzędzie.

Sposoby finansowania instalacji fotowoltaicznej

Część osób twierdzi, że nie stać ich na własną elektrownię słoneczną. Czy faktycznie tak jest? Zdecydowanie nie! Każdego, kto płaci rachunki za energię elektryczną stać na fotowoltaikę. Wynika to z faktu, że dotychczasowe opłaty można zamienić na spłatę raty. W takim przypadku cena fotowoltaiki niemalże nie ma znaczenia. Dodamy jednak, że średni czas zwrotu inwestycji to zaledwie około sześciu lat w przypadku klienta indywidualnego oraz około pięciu u rolnika.

Dlaczego warto wybrać OZE Projekt?

Jeśli szukasz firmy, która w najwyższej jakości przeprowadzi u Ciebie montaż instalacji fotowoltaicznej wybierz nasza firmę. Oferujemy komponenty najwyższej jakości, kompleksową obsługę i montaż zgodny z obowiązującymi normami. Pracownicy naszego biura zajmą się za Ciebie również pełną dokumentacją związaną z instalacją fotowoltaiczną. Zgłoszą ją w zakładzie energetycznym, a także pomogą zdobyć dofinansowanie. Kontakt z nami nie kończy się również tuż po zrealizowaniu inwestycji. Możesz pozostać w kontakcie z nami nawet przez wiele lat od podpisania umowy, a w przypadku jakichkolwiek pytań pozostajemy do Twojej dyspozycji. Jesteś zainteresowany i chcesz poznać cenę fotowoltaiki? Skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatne spotkanie z naszym specjalistą.

Call Now Button