7 mitów o działaniu fotowoltaiki

Instalacje fotowoltaiczne technologia oze projekt

Fotowoltaika w Polsce nie jest jeszcze czymś powszechnym, choć stale się rozwija i ciągle przybywa nowych instalacji z modułami PV. Niestety – w internecie (i nie tylko) krąży wiele mitów na temat tego, czym tak naprawdę jest pozyskiwanie energii ze słońca. Rozwiewamy wątpliwości i przedstawiamy 7 najczęściej występujących mitów na temat fotowoltaiki!

1. Fotowoltaika jest droga i nieopłacalna

Instalacja fotowoltaiczna nie jest dla każdego. Natomiast prawidłowo zaprojektowana i dopasowana do indywidualnego zapotrzebowania na energię elektryczną na pewno będzie przynosić oszczędności. To, jak szybko inwestorowi zwróci się koszt instalacji, zależy od wielu czynników: rocznego zużycia energii, miejsca instalacji (dach lub grunt), rodzaju poszycia dachowego, orientacji dachu względem stron świata, jakości komponentów. To podstawowe, jednak nie wszystkie ważne czynniki, które będą kształtować ostateczną cenę.

Warto pamiętać, aby moc instalacji była dopasowana do indywidualnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Dzięki temu instalacja nie będzie kosztowała więcej niż to koniecznie. Zainstalowanie mniejszej mocy niż wymagana, zaowocuje pobieraniem dodatkowej energii z zakładu energetycznego, co będzie skutkowało mniejszymi oszczędnościami. Natomiast zrealizowanie instalacji o zbyt dużej mocy będzie wymagać większej ilości paneli, co oznacza, że koszty instalacji będą wyższe, a nadmiar wyprodukowanej energii przepadnie.

Wykorzystując aktualne ulgi i opcje dofinansowania, można znacznie zmniejszyć koszt instalacji i przyspieszyć czas zwrotu inwestycji. Obserwując tempo wzrostu cen prądu narzucanych przez sieci energetyczne, może się okazać, że w przyszłości zwrot inwestycji będzie jeszcze szybszy. Średni czas zwrotu dla gospodarstw domowych wynosi 7 lat i ze względu na nowe zmiany w ustawach czas ten ciągle się skraca.

2. Kolektor solarny (słoneczny) i panel fotowoltaiczny to to samo.

Kolektor solarny przekształca energię promieniowania słonecznego w energię cieplną. Zjawisko fotowoltaiki polega na przekształcaniu promieniowania słonecznego na prąd stały, następnie za pomocą inwertera (falownika) na prąd zmienny.

Kolektor solarny zbudowany jest z absorbera, który pochłania promieniowanie słoneczne i miedzianych rurek wypełnionych roztworem glikolu. Absorberem jest aluminiowa lub miedziana płyta, z którą stykają się miedziane rurki.

Moduł fotowoltaiczny składa się ogniw fotowoltaicznych łączonych szeregowo, odpowiednio zabezpieczonych i umieszczonych w obudowie. Ogniwo fotowoltaiczne zbudowane jest najczęściej z krzemu i jest elementem półprzewodnikowym, w którym następuje przemiana energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną w wyniku zjawiska fotowoltaicznego.

W obu przypadkach efektywność urządzeń zależna jest od promieniowania słonecznego.

3. Zimą fotowoltaika nie działa

Moduły fotowoltaiczne działają przez cały rok. Ich najwyższa sprawność przypada na miesiące letnie (maj – sierpień), natomiast najniższe uzyski przypadają na miesiące listopad, grudzień i styczeń.

62482788_676746966120154_35058198834577408_o

Praca instalacji fotowoltaicznej optymalizowana jest w skali roku. Tak też wylicza się zapotrzebowanie na energię elektryczną. Oznacza to, że nadwyżki wyprodukowane podczas najdłuższych dni w roku, mają na celu pokryć zapotrzebowanie na prąd w okresie dni krótszych. Prawidłowo zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna powinna wyprodukować optymalną ilość potrzebnej energii w skali roku, uwzględniając zasady działania systemu prosumenckiego.

4. Instalacja wymaga obsługi, konserwacji, kosztownego serwisowania

Producenci wykorzystywanych przez nas paneli fotowoltaicznych przewidzieli niebezpieczne zjawiska atmosferyczne, z którymi przyjdzie zmierzyć się zainstalowanym panelom na przestrzeni wielu lat. Solidne wykonanie i brak ruchomych elementów pozwoliło oznaczyć moduły fotowoltaiczne 25-letnią gwarancją producenta. Tak wysokie gwarancje potwierdzają pewność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Instalacje fotowoltaiczne są bezobsługowe – uruchomiona instalacja działa bez ingerencji właściciela.

5. Panele fotowoltaiczne nie są wystarczająco wydajne w naszej szerokości geograficznej

Nasłonecznienie w naszej szerokości geograficznej jest wystarczające, żeby cieszyć się darmową energią elektryczną. Warto pamiętać, że fotowoltaika potrzebuje światła, nie upalnych dni. Zjawisko fotowoltaiczne zachodzi nawet gdy niebo jest zachmurzone.

Prawidłowo zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie pokryć 100% zapotrzebowania gospodarstwa domowego, gospodarstwa rolnego czy firmy. Energia wyprodukowana w cieplejszych miesiącach zostaje zmagazynowana w sieci energetycznej, a następnie jest odbierana w okresie niskich uzysków.

Korzyści w odnawialnych źródłach energii dostrzegają władze Polski i Europy, zachęcając inwestorów programami dotacyjnymi. Udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym wciąż rośnie. Szacuje się także, że w naszym kraju łączna moc uzyskana ze źródeł fotowoltaicznych do końca roku wyniesie 1,5 GW.

Do rozwoju fotowoltaiki w Polsce, przyczynia się także rosnąca świadomość ekologiczna. Wpływ fotowoltaiki na lepszą kondycję naszej planety jest istotny – nie kupujemy energii elektrycznej od sieci energetycznej, która została wyprodukowana poprzez spalanie węgla.

6. Będę mieć prąd, gdy inni nie będą mieć (awaria sieci energetycznej)

Instalacje fotowoltaiczne możemy podzielić na dwa rodzaje – te zintegrowane z siecią elektryczną (on-grid) oraz te całkowicie uniezależnione od sieci (off-grid).

Instalacja on-grid to system prosumencki, w którym energia produkowana jest w pierwszej kolejności na bieżące zapotrzebowanie, a nadwyżki magazynowane są w sieci energetycznej. W zależności od wielkości instalacji, odbieramy 80% lub 70% zmagazynowanej energii. System 70%-30% dotyczy instalacji powyżej 10 kWp. W instalacji w systemie on-grid, w momencie awarii sieci elektrycznej, inwerter odłącza panele od instalacji i urządzenia elektryczne przestają działać. Elementem magazynującym energię w instalacjach off-grid są akumulatory. System ten jest wybierany rzadko, ze względu na wysokie koszty i awaryjność akumulatorów.

7. Dowiem się przez internet ile będzie kosztować moja instalacja (zbieranie ofert przez internet)

Wyceny na odległość mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Nie warto się nimi sugerować, ponieważ mogą znacznie różnić się od finalnego kosztorysu i po prostu wprowadzają w błąd. Wielu zainteresowanych tematem fotowoltaiki, nie zdaje sobie z tego sprawy.

Koszt inwestycji zależy od wielu czynników, ma na niego wpływ m.in.: wielkość dachu, rodzaj pokrycia dachowego, ewentualne elementy konstrukcyjne, mogące mieć wpływ na pracę instalacji (tzw. „jaskółki”, okna dachowe, kominy, zacienienia, itp.), położenie domu względem stron świata, zapotrzebowanie energetyczne itd. Również należy wziąć pod uwagę okoliczne działki i plany budowlane, a nawet roślinność. Doświadczone firmy zajmujące się instalacjami fotowoltaicznymi wiedzą, że za każdym razem cena jest określana indywidualnie pod klienta – tylko w taki sposób można zmaksymalizować oszczędności, efektywność pracy paneli i maksymalnie obniżyć czas zwrotu inwestycji – a na tym zależy każdemu inwestorowi.

Call Now Button